Dişin merkezinde ipliksi bir doku bulunmaktadır. Bu dokuya pulpa denilir. Diş hekimliğinde kanal tedavisi denilen, tedavi yöntemi, pulpanın çıkarılması işlemidir. Diş özü ya da pulpa, çeşitli nedenlerle, hastalanır, kanal tedavisi bu durumda zorunlu hale gelmektedir. Pulpa çıkarılır ve kalan boşluklar temizlenir, doldurulur. Kanal tedavisinin avantajı hastalanan dişlerin çekilmeden tedavi edilebilmesidir.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Diş özünün hastalanması ile beraber, diş ağrısı oluşur. Bu durumda hastanın yaşam konforu olumsuz etkilenir. Diş özü ya da diğer adıyla pulpa çıkarılarak, kanal tedavisi ile diş kurtarılır. Bu bakımdan, çürük dişlerin kurtarılmasına imkan veren kanal tedavisi önemli bir tedavi yöntemidir. Çatlak diş, derin çürük ve dişin maruz kaldığı darbeler, pulpa hasarına neden olmaktadır. Bu durumda, oluşan enfeksiyon yoğun bir ağrıya sebep olur. Bu noktada, yapılacak kanal tedavisi, hem dişi kurtarır, hem de hastanın ağrısını dindirir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kanal tedavisi, genellikle tek seansta çözüme kavuşmayan bir tedavidir. Dişin kuronunda bir delik açılmasıyla işlem başlar. Hastalanmış olan pulpa çıkarılır. Pulpa boşluğu temizlenir, kök kanalları temizlenir, genişletilir ve kanal dolgusu için hazırlanır. Genellikle birden fazla seans devam eden kanal tedavisinde, ilk seans sonunda kuronda açılan deliğe geçici dolgu yapılarak, dişin korunması amaçlanır.

Sonraki seanslarda, geçici dolgu çıkarılarak, pulpa boşluğu ile kanal kalıcı bir biçimde doldurulur. Bunun ardından, son aşamada dişin doğal görünümünü sağlamak için, dişin üzeri kuron ile kaplanır.

Kanal Tedavisi (Endodonti) Koru Diş Bursa
Kanal Tedavisi (Endodonti) Koru Diş Bursa

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Ne Kadar Kullanılabilir?

Kanal tedavisi ile tedavisi tamamlanan dişler, ömür boyu kullanılabilir. Ancak, kanal tedavisi yapılan dişler de ilerde tekrar çürüyebilir. Bu nedenle tedaviden sonra, diş bakımı ve temizliğine özen gösterilmedir. Bununla beraber, diş özü (pulpa) çıkarıldığından, diş kanal tedavisinden sonra, daha kırılgan hale gelir.

Kanal Tedavisinin Başarısı Nasıl Kontrol Edilir?

Hekimlerimizin sergilediği güven verici ve pozitif tutum, diş ağrısı şikayetiyle gelen hastaları rahatlamaktadır. Uzman hekimlerimiz, kanal tedavisinden önce ve sonra röntgen filmleri ile yapılan işlemin başarısını görebilmekte hastalarıyla paylaşmaktadır.

Bursa kanal tedavisi işlemleri için ve diğer diş hizmetlerimiz için bizlerle iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar