Ortodontik Problemlerin Nedenleri ve Tedavi Şekli

Bursa ne iyi diş doktoru tavsiyesi ve önerisi
Dişinizi Şansa Bırakmayın!
12 Temmuz 2018
Bursa Ağız ve Diş Sağlığı - Ortodonti Uzmanı
Diş Çürümesine Nasıl Önlem Alınır?
26 Temmuz 2018

Ortodontik Problemlerin Nedenleri ve Tedavi Şekli

Bursa ortodonti tedavisi uzman ortodontist

Bursa ortodonti tedavisi uzman ortodontist

Dişler Neden Çapraşık ve Yamuk Olur?

Ortodontik problemler genetik olabilir. Çocukluk ve bebeklik alışkanlıkları, yalancı emzik ve biberon kullanımı, çocuklarda var olan geniz eti nedeniyle yanlış nefes almaya bağlı alt çene ve üst çene uyumsuzlukları ve iskelet bozuklukları sayılabilir.

Ortodontik Problemler Nasıl Tedavi Edilir?

Bazen tedavi cerrahi olsa da bazen de var olan alışkanlıkları değiştirmekle tedavi uygulanır. Yalancı emzik ve biberon kullanımı erken fark edilip bu alışkanlık değiştirilmelidir. Alt çene yada üst çene önde ise tedavi cerrahi olarak planlanır. Dişlerde olan çarpıklık nedeni dişlerin zamanında önce çıkarak veya düşerek çene üzerinde düzensiz bir şekilde sıralanmasıdır. Süt dişlerinin zamanından erken dökülmesi sonucu yerine çıkan kalıcı dişler daha sonradan dökülecek süt dişlerinin yerine doğru kayarak daimi dişlerin çıkmasını zorlaştırır.

Kendine yer bulamayan kalıcı dişler çene kemiği üzerine çarpık olarak çıkarlar. Diş telleri ile bu çarpıklık tedavi edilir. Diş telleri dişleri çürütmez, sadece daha fazla bakteri tutuğu için bakımı daha düzenli ve sık yapılmalıdır. Ortodontik tedavi ile kemik ve dişler yeniden şekillenir. Çeneye yeniden şekillenen dişlerin bozulma riski normal sağlıklı bir insanda ki risk ile aynıdır. Belli bir zaman diliminde daha dikkatli olunmalı diş hekiminin verdiği tedaviden asla vazgeçilmemelidir. Ortodontik tedavi oldukça uzmanlık, bilgi ve beceri gerektiren bir uygulamadır. Bu tür uygulamaların mutlaka alanında uzman bir diş hekimi tarafından yapılması gerekir.

Koru Diş Kliniği Bursa - Çocuk Ortodontisi

Koru Diş Kliniği Bursa – Çocuk Ortodontisi

Ortodontik Tedavi Herkese Uygulanır Mı?

Ortodontik tedavi her yaşa uygulanan bir tedavi şeklidir. Protez uygulamalarından önce dahi ortodontik tedavi yapılarak dişler proteze uygun hale getirilir. Estetik kaygıların giderilmesi amacıyla da uygulanan bu yöntem ile hasta daha rahat bir yaşama kavuşmuş olacaktır. Tedavi süresi çok uzun değildir. En az 4 ay süren bu tedavide iyi sonuçların alınması hedeflenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir