Dişlere Faydalı Besinler

Bursa diş cerrahi ve diş çekimi
Bursa Diş Cerrahi ve Çocuk Diş Hekimliği
14 Ağustos 2018
Bursa Estetik Diş Hekimliği
Bursa Estetik Diş Hekimliği
7 Eylül 2018
Diş Sağlığına Faydalı Besinler

Diş Sağlığına Faydalı Besinler

Dişlere hangi besinler ve içecekler faydalı gelir? Diş sağlığında etkili 7 besin ile tanışın.

Bu yazımızda dişleri ve diş etlerini güçlendiren, daha sağlıklı olmasını sağlayan besinler hakkında bilgiler aktaracağız. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki diş ve diş etleri de tüm bedenin sağlığı gibi beslenme ile korunuyor. Zararlı alışkanlık ve içeceklerden kaçınarak aksine daha sağlıklı besinler tüketmemiz nasıl sağlığımıza olumlu etki gösteriyor ise dişlerimiz için de bu durum geçerlidir.

Süt Dişe Faydalı mıdır?

Bebeklikten itibaren ilk tadını damağımızda hissettiğimiz en sağlıklı besinler arasında yer alan süt, kemiklere faydalı olduğu kadar dişlerin kalsiyum ihtiyacını alabilmesi için tüketmemiz gereken en önemli besinler arasında yer almakta. Dişlerin kalsiyumunu karşıladığı gibi diş eti hastalıklarının oluşumunu engelleme, çene kemiğini güçlendirme gibi birçok faydası olan süt birçok hastalığı engellemede de önemli rol oynamakta.

Sütün Dişe Faydaları

Sütün Dişe Faydaları

Somon Balığı’nın Dişe Faydaları

Somon balığı, kalsiyum açısından oldukça zengin bir besindir. Diş ve diş etleri için oldukça faydalı olan Somon Balığı özellikle çocuklarımızın diş gelişimine çok büyük katkı sağlamakta olduğunu da belirmeliyiz. D Vitaminini de bünyesinde barındıran Somon Balığı ağız sağlığı için tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Balığın Dişe Faydaları

Balığın Dişe Faydaları

Kuru Üzüm Diş İçin Faydalı mıdır?

Diş minesini yıpratan şekerli besin ve gıdalar dişlerin çürümesine yol açıyor ancak kuru üzüm tatlı ve yapışkan olmasına rağmen diğer tatlı gıda ve besinlere göre daha farklı bir besindir. Kuru üzüm ağız içerisinde bakteri oluşumunu engeller, bakterisiz bir ağıza sahip olmak isteyenlerin ilk tercih ettiği besinler arasında.

Kuru Üzümün Dişe Faydaları

Kuru Üzümün Dişe Faydaları

Peynir Dişe Faydalı mıdır? Zararlı mı?

Türk kahvaltılarının vazgeçilmez besini peynir, ağızın PH dengesini ayarlamaya yardımcı olan en iyi besinler arasında. Ayrıca kalsiyum, fosfor ve protein içeriği sayesinde dişlerde plak ve oyukların oluşmasını engellemekte. Bunlarla da bitmeyip üstüne üstlük peynir, dişlerimizi çürüklere karşı koruyarak diş minesine oldukça fayda sağlıyor.

Peynirin Dişe Faydaları

Peynirin Dişe Faydaları

Portakal’ın Dişler Üzerindeki Mucizevi Etkisi

Kış meyvelerinin ve kahvaltılarının vazgeçilmez lezzeti portakal diş bağ dokusunu güçlendiren en iyi besinler arasında. Diş etlerinin sağlıklı ve canlı kalmasını sağlayan portakal meyvesi, diş eti iltihabını önlediği gibi içerdiği flor sayesinde dişin sert tabakasını geliştirmekte. Ayrıca şu da unutulmamalıdır ki ağız içinde oluşan asitlere karşı korunmak için de portakal tüketebilirsiniz.

Portakalın Dişe Faydaları

Portakalın Dişe Faydaları

Bol Su Tüketmenin Dişe Faydaları

Zayıflamak, güzelliğinize güzellik katmak ve bunun gibi birçok alanda vücudumuza en çok faydalı olan besinler arasında yer alan su, dişler için de oldukça faydalı. Diş çürümesine engel olan su, diş minesini koruduğu gibi gıda atıklarının temizlenmesi için de büyük fayda sağlamakta.

Suyun Dişe Faydaları

Suyun Dişe Faydaları

Yoğurt’un Dişe Faydaları

Kalsiyumu zengin olan besinlerden yoğurdun dişlere faydasını saymakla bitiremeyiz. Sallantılı ve gevşek dişleri iyileştirmek için bile sıklıkla tercih edilen yoğurt besini içerdiği kalsiyum sayesinde iltihabı azaltarak diş kayıplarını önleyen en sağlıklı besinler arasında.

Yoğurdun Dişe Faydaları

Yoğurdun Dişe Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir