Bursa Diş Eksikliği İmplant Tedavisi Fiyatları
Diş Kayıplarının Nedeni
11 Ekim 2018
Bursa'nın en iyi diş klinikleri ve hekimleri
Bursa’nın En İyi Diş Klinikleri
6 Kasım 2018
Diş Teli Çeşitleri ve Açıklamaları

Diş Teli Çeşitleri ve Açıklamaları

Diş telinin sadece ağız veya diş şikayetlerinden dolayı takılmamakta olduğunu biliyor muydunuz? Diş teli neden takılır, kaç çeşit diş teli vardır? Diş teli kimlere neden takılır? Sorularını cevaplıyoruz. İşte diş teli hakkında bilmeniz gerekenler.

Ortodonti tedavisi adı altında yapılan diş teli uygulamaları, çapraşık dişleri düzeltmek ve bireyin daha sağlıklı bir çene yapısına sahip olması ile birlikte şikayetlerinin giderilmesi hedeflenerek uygulanmaktadır. Peki sadece diş yapısı çapraşık olan kişilere mi diş teli takılır? Hayır dişi çıkmayan, kırık dişi olan veya dişleri ayrık olan bireylerin de diş teli tedavisi ile şikayetlerinin giderilmesi mümkün. Ayrıca damak darlığı ve çene yapısı bozukluğu şikayetleri olan bireylere de hekimleri doğrultusunda diş teli tedavisi uygulanabilir.

Diş Teli Çeşitleri? Kaç Çeşiti Vardır?

Tedavi tiplerine göre uygulanabilen dört çeşit diş teli bulunmaktadır. Kişinin şikayetlerine en uygun olanının uygulanabilmesi için tabii ki de hekim tarafından muayene edilerek karar verilmesi gerekir.

Metal braketler olarak adlandırılan diş teli çeşiti günümüzde en sık kullanılan uygulamalar arasında yer almakta. Oldukça dayanıklı olan metal braket diş teli, diş teli takılacak hastanın ağız yapısına göre dişlerin iç veya dış tarafına uygulanır. Diş teli uygulaması sonrasında kişi ilk zamanlar durumu garipseyebilir, alıştıktan sonra genelde herhangi bir olumsuzluk ve garipseme gerçekleşmez diyebiliriz.

Metal Braket Diş Teli Uygulaması

Metal Braket Diş Teli Uygulaması

Porselen şeffaf braketler metal diş tellerine nazaran daha kibar ve ince bir görüntü sunduğundan dolayı daha şık ve estetik bir duruş sergiler, aynı zamanda da yine en çok tercih edilen diş teli çeşiti olduğunu da söylememiz doğru olur. Hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına göre hekim, damak ve çeneyi kapsayacak bir plak takabilir, takılma sebebi ise dişler düzelirken çene yapısındaki bozulmaları önlemek içindir.

 

Porselen şeffaf braketler

Porselen şeffaf braketler

(Görünmez diş teli) Lingual diş teli braketleri, diş yapısı içe doğru olan yetişkinlerin tercih ettiği diş teli çeşitidir. Alt ve üst dişleri birbirine orantılamak amacı ile damakktan çeneye doğru bir plak takılarak alt ve üst dişlerin birbirine orantılanması sağlacağınıda belirtmek isteriz.

Görünmez Lingual Diş Teli

Görünmez Lingual Diş Teli

Ve son olarak Koru Diş Bursa telsiz ortodonti uygulamasından bahsedeceğiz. Halk içinde şeffaf diş teli ya da Invisalign olarak da bilinen telsiz ortodonti tedavisi uygulanan kişiler şeffaf diş telini basit bir şekilde çıkartarak temizleyebilir, daha sonrasında takabilir. Kullanım süresi diğerlerine göre daha uzundur ancak şunu da belirtmeliyiz ki sadece diş yapısı daha az bozuk olan kişilerin dişlerine uygulanabilir.

Şeffaf - Telsiz Diş Teli Ortodonti

Şeffaf – Telsiz Diş Teli Ortodonti

Bursa ortodonti ve diş teli uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi ve randevu için bizlerle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir