Diş Kayıplarının Nedeni

Diş etini ve minesini güçlendiren besinler
8 İlginç Bilgi ile Ağız ve Diş Sağlığınızı Koruyun!
1 Ekim 2018
Diş Teli Çeşitleri ve Açıklamaları
Diş Teli Çeşitleri
19 Ekim 2018
Bursa Diş Eksikliği İmplant Tedavisi Fiyatları

Bursa Diş Eksikliği İmplant Tedavisi Fiyatları

Diş Kayıplarının Nedeni Nedir? Dişler Neden Düşer?

Sindirimin ilk başladığı organımız olan dişler hem estetik görünüş hem de sağlığımız için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. Diş kayıplarının nedeni olarak başta şunu söylemeliyiz ki: bir dişinizi kaybetmenizin en önemli sebebi diş kaybıdır. Yani şöyle açıklayabiliriz; bir dişinizi kaybettiğinizde diğer dişlerinizi de kaybetme olasılığınız yüksektir. Peki neden?

Dişlerinizden biri veya birkaçı eksildiğinde, ağızda kalan dişlerin kemik incelmesi nedeniyle destek kaybı yaşayacaktır ve bu da diğer dişlere daha fazla zorlanma durumu yaratacaktır. Dişe yüklenme nedeni ile mevcut dişlerinizin yerleri değişebilir, yeni diş kayıpları yaşanabilir veya diş rahatsızlıkları meydana gelebilir. Bu yüzden halk arasında ağrıyan dişlerin tedavisi mümkün ise kesinlikle tedavi ettirilmesi, çekilmemesi gerektiğini duyabilmek mümkün. Eksilen dişler, diğer dişlerinizi kaybetmenize yol açabileceğinden dolayı dişlerinize gerekli önemi göstererek 6 ay da 1 kez hekiminize giderek gerekli bakım ve kontrolleri yaptırmanız oldukça önemli.

Diğer Diş Kayıplarının Nedeni

Dişlerinizi kaybetmeniz için birden fazla neden olabilir, bunları başlıca sıralayacak olursak; diş çürükleri, travmalar veya diş eti hastalıkları şikayeti bulunan bireylerin dişlerini kaybetme olasılığı yüksektir. Diş kayıbına neden olan sebepler beraberinde diğer gelişmeleri de getirir ve bu durum pek de olumlu değildir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi diş kaybedildiğinde dişin bulunduğu alandaki kemik hızla incelir ve küçülmeye başlar. Hatta çene kemiği o kadar incelir ki, aynı bölgeye yeni bir diş takviyesi yapabilmek bile imkansız hale gelebilir. Bu durum da diğer dişlerinize olumsuz olarak yansır, diğer dişlerinizi de kaybetme potansiyeli doğabilir.

Bu durumda diş sağlığınızı koruyabilmeniz ve doğabilecek diş şikayetlerini engellemek adına ağız hijyeninize oldukça özen göstermeli ve hekiminizi yıl içerisinde belirli aralıklarla sık sık ziyaret etmelisiniz.

Diş Eksikliği - Diş Düşmesi

Diş Eksikliği – Diş Düşmesi

Diş Eksikliğinin Zararları

Diş eksikliğinin zararları hangi dişin eksik olduğu, kişinin genel sağlık durumu ve yaşı gibi durumlarda farklılık gösterebilmektedir. Çocukken dökülen, daha sonra yenisi çıkan dişler tabii ki de zararlı değildir, doğanın kanunu gereği bu olası bir durumdur ancak 25 yaşında ki genç bir bireyin dişlerinden birkaç tanesini kaybetmesi kötü bir durumdur. Diş kayıpları çiğneme işlevinden, konuşma işlevine kadar birçok durumda bireyleri olumsuz olarak etkileyeceği gibi tedavi edilmez ise diş eti rahatsızlıklarına ve çarpıklaşmasına da yol açabilir. Bu durumda da dişlerinizi  ve tedavilerinizi ertelemeniz yarın bir gün yeni diş yaptırmak istediğinizde karşınıza yeni problemler çıkartabilir.

Diş eksikliğinin en büyük zararı nedir? Diye sorarsanız eğer şöyle açıklayabiliriz; Diş eksikliğinin en büyük etkisi çeneyedir.
Özellikle birkaç diş birden kaybedilmiş ise bireylerin ağız içerisinde büyük bir boşluk olacaktır. Bu sebeple de yaşanan şikayetlerin, rahatsızlıkların şiddeti de artabilecektir.
Diş kayıplarının zararları arasında da ciddi sorunlara yol açabilecek çene eklemi sorunları tedavisi oldukça uğraş verici olduğu gibi hatta geri dönüşü çok zor olan tedaviler gerektirebilir. Kısaca diş eksikliği, çene yapısını bozar.

Eksik Dişlerin Yerine Yenileri Yapılabilir Mi?

Gelişen tıp, birçok şeyi mümkün kılmaya devam ettiği gibi alternatif tedaviler ile de bireylerin şikayetlerini gidermek için her geçen gün gelişmekte. Eksik dişlerin yerine yenileri yapılır mı? Evet yapılabilir. Hatta tüm dişlerinizi kaybetmiş olsanız bile yerine yep yeni dişleri Bursa Koru Diş Kliniği  tarafından yaptırabilmeniz mümkün. Koru Diş Bursa implant bölümümüzde alanında uzman hekimlerimiz eksik dişler için hasta kabülüne devam etmektedir, implant fiyatları ve daha detaylı bilgi için bizlere 0532 497 11 17 numaradan iletişim sağlayabilirsiniz.

Bursa İmplant Tedavisi

Bursa İmplant Tedavisi

Diş kayıplarının sebep olduğu kemik incelmesi sorunu, kliniğimizde tedavi edilebilmektedir.
Diş kayıpları her ne kadar fazla olursa olsun yerine yeni bir diş yaptırabilmek mümkün ancak dişlerin tek kullanımlık olduğunu unutmamalıyız, dişlerimizi ne kadar koruyabilir ve hijyenine özen gösterirsek daha uzun süre bizlerle olacağını unutmamalıyız. 🙂

Eksik diş tedavisi için aşağıdaki bilgiler aracılığı ile bizlerle iletişime geçebilir, randevu talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir