Diş Bakımı Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Bursa Estetik Diş Hekimliği
Bursa Estetik Diş Hekimliği
7 Eylül 2018
Diş hekimi korkusu ve fobisi olanlara tavsiyeler
Diş Hekimi Korkusu Olanlara 7 Önemli Tavsiye
19 Eylül 2018
Diş Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Diş Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Diş Bakımında Doğru Bilinen Yanlışları Keşfederek Daha Sağlıklı Dişlere Kavuşmaya Hazır mısınız?

Dişlerimizin sağlıklı, temiz ve beyaz kalmasını istediğimiz için günde en az bir veya iki kere fırçalamaya özen gösteriyoruz ancak diş bakımında doğru bilinen yanlışlar başlıklı yazımızda sizlere çoğu bireyin doğru olarak bildiği ancak yanlış olan hususlara değineceğiz ve mükemmel diş bakımı için yeni bilgiler aktaracağız.

Diş fırçalarken, fırçaya baskı yapılmamalıdır.

Diş fırçalarken, fırçaya baskı yapılmamalıdır.

Dişlerinizi Fırçalarken Diş Fırçasına Baskı Yapmak

Elde çamaşır yıkarken daha fazla güç sarfetmek yıkadığınız şeyin daha temiz olması için oldukça önemli olabilir ancak, dişler için diş fırçasına daha fazla baskı yaparak dişlerinizin daha temiz olacağına inanmaktan vazgeçmelisiniz. Diş fırçasına daha fazla baskı uygulamak diş fırçasının kıllarının dökülmesini sağlayacağı gibi diş yataklarınızın düzgün bir şekilde temizlenmemesi riskini oluşturur ve diş eti tahribatı sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Meyve kabuklarının dişe faydaları

Meyve kabuklarının dişe faydaları

Diş Sağlığı ve Bakımı İçin Yediklerinize Dikkat Etmelisiniz

Yediğimiz ve içtiğimiz her şey vücudumuz için bir kaynak, ancak kimi zaman tüketilen besinlere dikkat ederek daha sağlıklı ve dinç hissedebileceğiniz gibi diş bakımında da günlük dişinizin ihtiyacı olan kalsiyum, fosfor ve flor içeren besinleri tüketmeniz oldukça önemli.

Kalsiyum içeren gıdalar arasında bulunan süt, meyve ve sebze kabukları, balık, fasulye gibi besinleri başlıca sıralayabiliriz. Her gün balık ve fasulye yemek mümkün olmasa bile her gün bir miktar süt ürünü tüketerek dişlerinizin ihtiyaç duyduğu kalsiyum içeriğini karşılayabilirsiniz.

Fosfor içeren gıdalar arasında ise balık, tahıllar, fındık ve mercimek gibi kolay erişebilir gıdaları sayabiliriz.

Günlük flor ihtiyacımızın büyük bir kısmını su ile karşılıyoruz ancak su yerine süt ve tuz gibi besinlerinde flor ihtiyacınızı karşılayacağını bilmenizi isteriz.

Diş temizliği için ağız duşu kullanabilirsiniz.

Diş temizliği için ağız duşu kullanabilirsiniz.

Diş Temizliği ve Bakımı İçin Ek Temizleyiciler Kullanın

Diş temizliği için kullanmış olduğunuz diş fırçasının ne kadar sert bir yapıya sahip olduğu aslında pek de önemli değildir. Diş fırçasındaki kıllar, diş üzerindeki tortuları tamamen %100 temizlemek için her zaman yetersiz kalırlar. Bu yüzden diş temizliğinizi bir ileri seviyeye taşımak istiyorsanız diş arasındaki boşlukları diş ipleri ile temizleyebilir ek olarak ise ağız duşu ve gargara kullanımınızı da artırarak dişlerinizin daha temiz olmasını sağlayabilirsiniz.

Diş eti temizliği nasıl yapılır?

Diş eti temizliği nasıl yapılır?

Diş Eti Temizliğine Gerekli Önemi Göstermelisiniz

Diş eti oldukça zayıf olan bireyler diş eti kanaması, iltihaplanması gibi şikayetleri ile birlikte diş hekimlerine gidebilmektedirler. Bunun tıp da ki ismi periodontitise, bu rahatsızlık ilerleyen dönemlerde dişlerinizi kaybetmenize bile yol açabilir. Bu yüzden diş eti zayıf olan kişiler kan akışını daha stabil bir hale getirerek diş etlerini güçlendirmek için katı gıdalar tüketmelidir ve bu gıdaları iyice çiğnemelidir, diş fırçası veya parmağınızla dairesel hareketler ile masaj yapabilir, tuz solüsyonu veya ada çayı ile ağızlarını çalkalayabilir.

Diğer bir yöntem ise diş hekiminiz ile görüşerek sizler için gerekli olan ilaçları talep etmenizdir.

Yılda en az bir kere diş hekiminize giderek dişlerinizi temizletin!

Yılda en az bir kere diş hekiminize giderek dişlerinizi temizletin!

Yılda En Az Bir Kere Diş Temizliği Yaptırmalısınız

Tıpkı otomobilinizin 10.000 bakımı geldiğinde daha büyük problemlerle karşılaşmamak için önerilere uyarak bakımını yaptırdığınız gibi sizlerinde yılda en az bir kez diş temizliği yaptırmalısınız.

Diş tartarları yiyecek mineralleri ve tükürüğün sertleşmiş halidir. Bu durum diş üzerindeki plakta birikerek zamanla yığın olur, kötü görüntüye sebep olabileceği gibi ileriki dönemlerde de ağız ve diş sağlığı şikayetlerinin başlangıcı olabilir. Diş tartarlarını diş fırçası ile temizlemek oldukça zordur bu yüzden diş hekiminize giderek yılda en az bir kere diş temizliği yaptırmanız dişlerinizin ömrü ve görünüşü için oldukça önemli olduğunu unutmamalısınız.

Diş sağlığı için yemekler nasıl çiğnenmelidir?

Diş sağlığı için yemekler nasıl çiğnenmelidir?

Yemek Yerken Tek Taraflı Çiğnemeyin!

Yemek yerken gerçekleştirdiğiniz çiğneme ile dişlerinizin temizlendiğini biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz. 🙂

Sürekli aynı taraf ile yediğiniz yiyecekleri çiğnerseniz kullanmadığınız tarafta diş çukurları veya çürüklerin oluşabilmesi mümkündür. Bu yüzden diş sağlığı, iki taraftaki kasları çalıştırmak ve güçlenmesini sağlamak için çiğneme işleminde dişlerinizin sağ ve sol tarafını da kullanmanızı öneriyoruz.

 

Bursa Koru Diş Kliniği ailesi olarak yazımızda bahsettiğimiz tüm bu başlıkları, özellikle ebeveynlerin çocuklarına erken yaşta öğretmesini ve küçük yaşlarda ağız ve diş sağlığı hakkında çocuklarını bilinçlendirmesini önermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir