8 İlginç Bilgi ile Ağız ve Diş Sağlığınızı Koruyun!

Ortodontist Doç. Dr. Ahmet Yalçın Güngör
Bursa Ortodonti
24 Eylül 2018
Bursa Diş Eksikliği İmplant Tedavisi Fiyatları
Diş Kayıplarının Nedeni
11 Ekim 2018
Diş etini ve minesini güçlendiren besinler

Diş etini ve minesini güçlendiren besinler

Ağız ve diş sağlığı alanında faydalı ve tedavi amaçlı tüketebileceğiniz 8 önemli besin!

Dış görünüşün ve sağlığın sembolü olan dişlerimizi beslemek için ne kadar doğru davranışlar sergiliyoruz? Ne kadar doğru besinler tüketiyoruz? Unutulmamalıdır ki dişler tek kullanımlıktır, her zaman dikkat edilmesi ve gerekli bakımın gerçekleştirilmesi gereklidir. Ağız ve diş sağlığını korumak için tüketilebilecek besinleri sizler için listeledik!

Diş eti iltihaplarına pratik çözüm; Nar suyu.

Diş üzerinde taş oluşumlarını engellemeye yarayan nar suyu, hem de diş eti iltihaplanmalarında kolayca ulaşabileceğiniz ilk seçenektir. İltihaplanmalara karşı etkili olan nar suyu, yapılana araştırmalar doğrultusunda bakteri plağının azalttığı gözlemlenmiştir.

Nar Suyunun Dişe Faydaları

Nar Suyunun Dişe Faydaları

Ağız yaraları tedavisine evde pratik çözüm: Ada çayı.

Antiseptik özelliği taşıyan ada çayı, kür olarak uygulandığında ağız içerisindeki yaraların tedavisi için oldukça etkilidir. Aynı zamanda ağız kokusu şikayeti olan kişiler de ada çayı kürü tercih edebilirler.

Ada Çayının Dişe Faydaları

Ada Çayının Dişe Faydaları

Diş eti kanamalarına ne iyi gelir? Tabii ki Greyfurt!

Bol C vitaminine sahip olan Greyfurt, birçoğumuzun severek tükettiği içecekler arasında ancak herhangi bir diş eti kanaması şikayetinde Greyfurt’u tercih edebilirsiniz. Greyfurt hem diş eti kanamalarında faydalı olduğu gibi aynı zamanda vücudunuzu hastalıklara karşı koruyarak sağlığınıza müthiş bir destek olmakta.

Greyfurtun dişe faydaları

Greyfurtun dişe faydaları

Diş ve diş etlerinizin sağlığını Karadut ile koruyun!

Alternatif tıpta sıkça kullanılan karadut, diş ve diş etlerinin sağlığı için oldukça faydalıdır diyebiliriz. Aynı zamanda karadut yapraklarını ezerek gargara yapabilirsiniz, bu da ağız içi yaraların iyileşmesinde etkili çözümler arasındadır.

Karadutun dişe faydaları

Karadutun dişe faydaları

Diş plak oluşumunu evde engellemenin bir diğer yolu, Isırgan otu!

Dişlerdeki plak oluşumu için önceliğiniz tabii ki her zaman hekime danışmak olmalıdır, çünkü ufak tefek şikayetlerin arkasında kimi zaman gelecekte büyük şikayetlerin doğurabileceği ihtimaldir. Isırgan otu ile yapılan araştırmalara göre dişlerde oluşan plakları önleyebilmek mümkün.

Isırgan otunun dişe faydaları

Isırgan otunun dişe faydaları

Evde pratik çözümler ile ağız kokusu nasıl giderilir? Tabii ki Kişniş mucizesiyle!

Ağız kokusu birçok bireyin şikayetçi olduğu konular arasında. Özellikle sabahları bu durumla daha sık karşılaşılır, çözüm olarak evde ağız kokusu nasıl giderilir sorusuna sizlere kişniş mucizesi ile yanıt vereceğiz. Kişniş tohumları ağız kokusunu gidermek için etkilidir, aynı zamanda kaynatarak soğuttuktan sonra gargara yaparsanız bu da etkili olacaktır.

 

Diş macununa alternatif olabilecek meyve: Elma!

Diş macununuz bitmiş olabilir, güne dişinizi fırçalamadan başlamış olabilirsiniz, ortam veya vaktiniz olmayabilir. Ancak elma tüketerek nefesinizi tazeleyip, dişlerinizi diş fırçası kadar olmasa da tazeleyebileceğini unutmamalısınız.

Elmanın diş macunu etkisi

Elmanın diş macunu etkisi

Dişler nasıl güçlendirilir? Tabii ki severek tükettiğimiz kuru yemişler çeşitleriyle!

Türk toplumunda çok sevilen ve rahatlıkla bularak tüketebileceğiniz kuru yemişler, dişlerinizi güçlendirmek için oldukça etkilidir. Dişleri bakterilere karşı koruyarak doğal yağları ile dişleri besleyen ve güçlendiren kuru yemişler özellikle diş minesinin güçlenmesini destekler.

Kuru yemişlerin dişe faydası

Kuru yemişlerin dişe faydası

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir